Haldun Aşçıkoca | İstasyon Park
21846
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-21846,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,vcwb,vcwb-ver-1.13,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.2,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

İstasyon Park

Kimlik:

İSTASYON PARK

Mimari Proje + Uygulama

İşveren:  İstasyon Parkı İşletmesi

Proje Tarihi: 2005

Bitiş Tarihi: 2005

 

Teknik:

Strüktür: Ahşap Konstrüksiyon. Özel tasarlanmış ve biçimlendirilmiş metal bağlantı elemanlarıyla bir araya getirilen lamine ahşap strüktür, gergi elemanlarla geniş açıklıkları konsol olarak geçmiştir.

Cephe kaplamaları doğal ortamın sürekliliğinde yine lamine ahşap plakalarla, çatılar ise polikarbon levha ve örgü saz şiltelerle konstrükte edildi.

 

Poetik:

Eskişehir’i makro ve mikro hafızada temsil, hatta neredeyse inşa eden yapılardan biri olan Tren Garı’nın tam karşısında ve onun yan programı haline gelmiş çay bahçesinin, gidişin ağırlığı ile gelişin hafifliğini süzüp, çay olarak sunan yerdir. Garın sembolik fazlalığı ile karşısındaki yoğun ağaçların oluşturduğu koruluğun ferahlatıcılığı arasında salınan üçgen yapı, su yüzeyiyle ikiye parçalanır: İç kısımda servisleri de barındıran kapalı çekirdek hacim, dışarıda ise ağaçlara doğru ara hiyerarşiler kuran yarı açık oturma sürekliliği.

İŞVEREN

İstasyon Parkı İşletmesi

Category

Mimari Proje, Uygulama