Haldun Aşçıkoca | Ekoköy
21726
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-21726,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,vcwb,vcwb-ver-1.13,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.2,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

Ekoköy

Kimlik:

Mimari Proje + Uygulama

Proje Tarihi: 1998

Yer: Eskişehir

 

Teknik:

Strüktür: Ahşap Konstrüksiyon.

Standart büyüklükteki ahşap elemanların, mekansal çeşitlilik oluşturmaya dönük kombinasyonlarından oluşan özgün bir strüktür amaçlandı.

 

 Poetik:

Mimarlığın modern anlamda tanımlanmış alan olma öncesine ait bir durum olan köy, mimarlığın önüne bir tasarım problemi olarak geldiğinde iki olasılık vardır: ya onun otantik durumunun birinci elden algılarına dayalı parodisini yaparsınız, ya da ona ait dip gerçekliği yeniden kurgularsınız.

Köyün kamusalı (sokak), yarı kamusal ya da aynı anlama gelmek üzere yarı-mahremi (avlu), ve mahremi (ev) arasındaki kademeli süreklilik ve birbirini oluşturmaya (belirleme) dönük yapı bir geometrik örüntü (patern) ile keskin hale getirildi. Evin içi ise servis veren - servis alan programlar ilişkisi temel alınarak çoklu şekilde üretildi.

Ev yaşama biçimleri ya da zaman vektörlerinde belirlenen, yeniden tariflenebilen bir şey değil; ontolojiktir. Rasyonel olan her zaman irrasyonelin çatışma kutbu değildir. Rasyonel olan yapının arzuladığı müdahaleyi yapma cesaretidir, geometrik olsa bile...

İŞVEREN

EKOKÖY Koop.

Category

Mimari Proje, Uygulama