Haldun Aşçıkoca | Doğal Yaşam Merkezi
21956
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-21956,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,vcwb,vcwb-ver-1.13,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.2,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_uncovered,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

Doğal Yaşam Merkezi

Kimlik:

DOĞAL YAŞAM MERKEZİ

Mimari Proje + Uygulama

İşveren:  Tepebaşı Belediyesi

Proje Tarihi: 2005

Bitiş Tarihi: 2005

Yer: Eskişehir

 

Teknik:

Strüktür: Yapısal Çelik Konstrüksiyon + Lamine Ahşap Giydirme Cephe

Yapının çatısında çelik yarım tonoz makaslar üzerine metal trapez levha kaplama uygulandı.

 

Poetik:

Sokak hayvanları sokağın zaferidir. Doğal bir ırk değildirler ama yeni bir doğa üretirler. Düzen-baz değildirler ama katı düzenleri vardır. Başına buyruk ve başı bozukturlar ama aidiyetleri içsel ve yüksektir.

Bu coğrafyada sokakla sokak varlıkları arasında bir karşılıklılık ilişkisi vardır, bu güzeldir. Araçlarla insanlar arasında medeniyetin bir türeviymiş gibi ve medeni olmaya adanan ve bu anlamda beşeriyetten silinmeye yüz tutan sokakların sokak çocuklarıyla birlikte sahipleridirler. Gece yarısı yağan kardan sonra sabah arabanızın üzerindeki ayak izlerine bakınca anlarsınız.

Kamusal mekanın sterilize edilme çabalarına inat sokağı yaşanabilir bir yer olarak algılayıp taraf haline gelmeyi başarırlar. Doğal yaşam merkezi onların kısmi ve geçici uğrak yeridir.

İŞVEREN

Tepebaşı Belediyesi

Category

Mimari Proje, Uygulama